Historia

Hotel Pod Zielonym Dębem nawiązuje do tradycji zajazdu, który w dzisiejszym historycznym centrum Bogumina niewątpliwie istniał już w XVII wieku. Legenda głosi, iż nocował w nim polski król Jan III Sobieski. Zajazd został wybudowany w miejscu, przez które prowadziły szlaki handlowe. Aż do roku 1742 (pokój wrocławski) dzisiejszy czeski Stary Bogumin oraz polskie Chałupki były jednym miastem, zwanym Oderberg.

Na początku XX wieku (1906-1907) budynek hotelu został przebudowany do obecnej postaci, a od 2006 r. jest zabytkiem kulturowym Republiki Czeskiej. W latach 2013-2015 przeszedł gruntowny remont, a w piwnicy i w części dworu przebiegło badanie archeologiczne.

Secesyjny hotel wraz z restauracją przez wiele lat nosił nazwę „Grüner Baum“ („Zielone drzewo”), a po II wojnie światowej określano go jako „Národní dům“ („Dom narodowy”) lub „Pod Zeleným”. Po rozległym, finansowanym przez Miasto Bogumin remoncie w latach 2013-2015, zabytek otrzymał staro-nową nazwę „Pod Zielonym Dębem” (czes. „Pod Zeleným dubem“). Dąb stał i rósł w dworze obiektu, w związku z czym jego symbol pojawia się także w logo hotelu i restauracji.

Fotografie pochodzą ze zbiorów Jiřígo Spačila.